My DD will be living off campus next year and will not be on a meal plan. How much money did you budget for groceries for your college student. Trying to get an idea of what is reasonable, not paying for steak! Lol!!
as others have said-it really depends on your dd's shopping, cooking and eating habits. if she's going to buy convenience/prepared foods then she will see her costs much higher. if she's going to cook for herself then it may go down, but if she's only into organic items and lots of fresh produce, depending on the grocery prices near her school she may find that she's spending quite a bit as well. is she a 3 meal a day eater w/snacks or does she eat less frequently? it seems like 'snackish' items tend to run up food budgets as well.
our dd lives off campus-she spends roughly $300-$350 for her monthly food budget (this includes eating out). it didn't stretch far when she was initially buying prepared stuff or eating out allot but she learned from that, decided to try more cooking on her own, and now does some good bargain shopping and meal planning.
for our dd 2 appliances have made a tremendous difference-a crockpot and a george foreman grill. once she figured out that she could do a chicken breast on the foreman easily w/little clean up AND spend less than $1 on that part of her meal (boneless/skinless can be gotten for less than $2 a pound here) she saved a good deal of money. same with the crockpot-she has gotten into the habit of making a big batch of something on the weekend (or set it up in the morning w/items she prepped the night before to cook while she's at school) to put into small containers for lunches (if she gets tired of it she makes another type of food, freezing the remaining containers so her freezer has a variety). she's recently learned to make meatloaf so she can make sandwiches to take to school and she told me recently she wants to watch the ads for deals on corned beef so she can cook one for sandwiches as well.
if a college student doesn't know the basics about cooking they are going to waste money on groceries/make bad choices. I can't tell you how many times I'm in one of our local grocery stores and overhear one of the students calling their mom whining about how they bought something like hamburger helper but didn't realize it called for meat/milk, mac and cheese-butter/milk, baking mix-oil/eggs......they need to learn to read a box or jar and see what additional ingredients it calls for-and figure those into the cost to determine a 'good deal' (I hear these conversations and 9 out of 10 times the student puts the box back and opts for the overpriced/no nutrition 'bargain' prepared foods).
It's hard to cook for one so will she make less or eat leftovers etc
yummly is a great site for this issue-find a recipe you like, plug in how many servings, and the website adjusts the ingredients. dd will often do it for 2 so she has 2 nites dinners or dinner/lunch the next day.
And the most convenient market to her school is also an expensive market, so I expect her to occasionally drive a bit more to the more affordable market to stock up.
ABSOLUTLY.
we live in a college town-the market right next to the college is OUTRAGEOUS while down the street are a couple more that charge normal prices. if a Costco is nearby it can be a great savings-we pay for dd's membership. even w/a small apartment freezer it's a great savings to buy and package up your own meat (cheap food scale works fine), get larger bags of frozen veggies, some convenience foods (I like their frozen salmon patties and black bean patties-inexpensive/quick to prepare). check to see if stores have memberships that qualify for discounts (like safeway/albertsons...) then they can go on-line to clip the electronic coupons (or clip as they shop on their phone).
especially if you start her/him off with a fairly well stocked pantry...................P
SO IMPORTANT. all that 'start up' stuff is EXPENSIVE. think of what it costs when you have to replace a couple of spices, then figure it out by what you just consider the basics-it really adds up.
one of dd's favorite Christmas gifts this year was a spice rack prefilled. got it at Costco for less than $30 (much less than the cost of the 16 spices it came with). when she moves from her shared to her own place in a few months I know i'll do a housewarming gift of what I consider her basic needs-flour, sugar, oil, cooking spray, salt, pepper, baking powder, bouillon cubes, soy sauce, condiments, foil, saran wrap, baggies, garbage bags, Clorox wipes, dish soap, dishwasher tabs....all the stuff that having to buy at once would blow her budget-but replacing a bit at a time is manageable. the 'goodies' she likes she can get on her own (though we do her easter basket w/food items she likes but hesitates to buy-largely condiments and such from trader joes, and for Christmas and birthdays we include smallish gift cards to both her local grocery stores as well as trader joes and Costco).
btw-for all of those w/students who have meal plans. are you able to access on-line the history of their usage/purchases? if so and you haven't you might want to...and may be surprised. from mid may to the end of school in mid june our local stores have a huge drop in sales b/c the kids with meal plans are at 'use it or lose it' with their plan points. the majority do not eat the 3 meals per day they/their parents paid for so they have large amounts of credits to use up-so what do they do? they invite all their friends to use these (entirely allowable at our colleges)-if you see multiple meals per days or large point usage at the campus food store then it's likely being spent for another student/students benefit (and here there's no financial break between meal plans-a lower level can be purchased w/ additional points added on later if needed-that's why no one does the commuter meal plans, there's no saving incentive). a few years ago the university set up a program where students with meal credits left over can donate them to the local food pantry -the amount that is donated is STAGGERING (the university kitchen has a formula that converts meal credits into foods they donate to the pantry).