American Girl moms, what would you pay...?

Discussion in 'Budget Board' started by Mom2Ben02, Jul 24, 2011.

  1. Mom2Ben02

    Mom2Ben02 <font color=red>Our little souvenir from WDW was b

    Joined:
    Nov 16, 2003
    Messages:
    839
    I just made some adorable matching sets of AG/Girl headbands. It is pretty hard to say how much I spent on each one, because I made all different kinds and all the materials cost me different amounts. Instead of figuring it out that way, and pricing each set differently, I wanted to come up with a price that I can keep consistant. I was thinking $6 for a headband, or $11 for a set. My mom told me $4 each and $7 for a set. I think that is too cheap - they are hard plastic headbands and really cute, with rolled fabric rosettes or other details.

    What would you pay for something like that? I am trying to sell them to make up the difference - my DH's unemployment checks were cut below half.

    TIA!
     
  2. Avatar

    Google AdSense Guest Advertisement


    to hide this advert.
  3. kwhite1022

    kwhite1022 Mouseketeer

    Joined:
    Oct 24, 2006
    Messages:
    377
    Have you looked on ebay and esty to see the kind of prices other are charging for similar goods....thats where I would start. I think somewhere between the two prices you mention, but thats just me.
     
  4. tchrrx

    tchrrx <font color=red>Blame it on the plastic cow I ment

    Joined:
    Dec 6, 2005
    Messages:
    4,816
    The ones on etsy are between $10 and $12, so I think you've guessed correctly.
     
  5. tink576

    tink576 Think of the Happiest Thing

    Joined:
    Oct 14, 2006
    Messages:
    1,726
    The pricing sounds about right
     
  6. Princess_Meghan <3

    Princess_Meghan <3 DIS Veteran

    Joined:
    May 10, 2009
    Messages:
    759
    I think $11 for a set sounds reasonable. I see headbands sell for around that on etsy, and I think the matching doll headband is such a cute idea!
     
  7. daisyduck123

    daisyduck123 <font color=green>I just love those parmesan mashe

    Joined:
    Aug 18, 2005
    Messages:
    12,311
    How about $11.00/set or

    two sets/$20.00?

    Everyone likes to think they're getting a good deal.
     
  8. Mom2Ben02

    Mom2Ben02 <font color=red>Our little souvenir from WDW was b

    Joined:
    Nov 16, 2003
    Messages:
    839
    Thanks for the input! I like to be "right". :lmao: I like the 2/$20 idea!
     
  9. kwhite1022

    kwhite1022 Mouseketeer

    Joined:
    Oct 24, 2006
    Messages:
    377
    Two for 20 is a great idea, cuz Im sure there are alot of moms like me how have 2 daughthers, both into AG, so that would be something Id be interested in. Id make some that will fit the bitty twins/babies.
     
  10. libinatorsmom

    libinatorsmom DIS Veteran

    Joined:
    Nov 27, 2006
    Messages:
    1,986
    I would be interested at your prices :)
     

Share This Page