skier_pete
DIsney-holics Anon
- Joined
- Aug 17, 2006
- Messages
- 13,059
Oops, not sure what happened. Mid post it flicked to the DL trip report page so I thought my post was lost - but I guess not. #ThanksShanghai
I was just saying I thought the first courses you and your wife got, your duck salad, and the desserts looked especially good
Glad you felt it was all worth it (but do get where you are coming from spending $100 for DD)
The duck salad was fantastic. Overall the meal was great - I have no real complaints. (Hate to keep focusing on the cost like I had an issue - I didn't.)
I just realized that your cost for a high end 3 course meals is the same price Disney is charging for the dessert party where only get...one course.
That's a good point. Of course I personally would NEVER pay for one of the rip-off dessert parties, at least at WDW. There's some argument for it at DLR to "beat" the crowds waiting for the shows....but even so with the FP system I don't really think they are worth it at all.
Kale is actually not bad when it is prepared right. Massaged Tuscan kale is yummy. Not sure how they massage itbut that is how the prep was explained to me and it makes it taste good instead of the bitter stuff I end up with when I try to use it in salad myself.
That's why the staff is so large - Kale massaging! And I did say this Kale was quite tasty, so maybe they were all in the back massaging a fresh batch of kale.
And I get what you mean about the cost for DD. My son still has a less than sophisticated pallet and wants to order off the kids menu. I'm less than thrilled when we do a world of color prix fixe meal I spend 45 bucks on chicken nuggets and baby carrots with ranch with jello for dessert. That folks, is a 15 bucks max dinner. But you are paying for them to have the experience like you said.
DD usually likes enough things on the adult menu that we can find something for her. This meal was a little too fancy for her, though she did quite like the dessert. She will still tend towards eating pasta or pizza if she has the choice. Again, I didn't mind spending it at all...just got a kick out of the idea of a $70 bowl of mac and cheese. That was like a month's supply in college!