Disney Information Station Logo

Go Back   The DIS Discussion Forums - DISboards.com > Disney Trip Planning Forums > Budget Board
Find Hotel Specials & DIScounts
 
facebooktwitterpinterestgoogle plusyoutubeDIS UpdatesDIS email updates
Register Chat FAQ Tickers Search Today's Posts Mark Forums Read





Reply
 
Thread Tools Rate Thread Display Modes
Old 09-02-2012, 02:00 PM   #46
disneychrista
BL6 Red Team Captain
Disneyland is my Home
Birthdays are for kids of all ages
I have always been a big Kermit the Frog Fan
 
disneychrista's Avatar
 
Join Date: Dec 2002
Location: Northern California
Posts: 11,408

Quote:
Originally Posted by FLmomof6 View Post
I see your point, but I disagree.
And I see your point and I disagree as well. But that is the great thing. We do not have to agree with each other, as everyone is entitled to their own views & opinions.
disneychrista is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 02:28 PM   #47
taymorel
Mouseketeer
 
taymorel's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Georgia
Posts: 230

We spend $150-$175 weekly at the grocery store if I only shop at Kroger. Sometimes I also shop at Publix and that adds about $50.



__________________
caroline


Me DH DS(9)

2010 Contemporary
2011 Animal Kingdom Lodge
2013 Animal Kingdom Lodge/Royal Pacific Resort
2014 Wilderness Lodge/Royal Pacific Resort
taymorel is offline   Reply With Quote
|
The DIS
Register to remove

Join Date: 1997
Location: Orlando, FL
Posts: 1,000,000
Old 09-02-2012, 03:09 PM   #48
littlebit0863
Mouseketeer
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 284

Ours is now about $90 a week, was $80 but our baby recently started eating a lot more, lol. In another month or so she'll be done with formula so it should go back down. We have dh, me, ds (3) and dd (9 mos.) This includes our dinners, lunch for 3 of us, breakfast for 2 of us, and household items, formula, diapers, and wipes. DS and DD eat breakfast at daycare 5 days a week, ds eats lunch @ daycare 5 days a week, and on Sundays we eat breakfast at church. We also coupon heavily and don't eat lots of processed things. I wish I could get the grocery bill even lower, but haven't found a way.
littlebit0863 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 05:15 PM   #49
annsteere
DIS Veteran
 
Join Date: Dec 2000
Location: wheaton
Posts: 1,219

Quote:
Originally Posted by bdcp View Post
DH and I spend about $700/mo on groceries. We're empty nesters and if I "had" to I could cut back on our bill. I go to Wegman's weekly (love that store) and DH makes a Costco run once or twice a month. So, at Wegmans' I spend about $120-140/week. On weeks where we are having the boys and ours parents over for dinner one night, I can easily spend $175.
We used to spend $300/month for DH and me on food. (Restaurants are "entertainment" not "grocery" in our budget.)

My parents just moved to a retirement community 1.5 miles from us. Having them over is definitely raising that total. Not sure what the new average is going to be.
annsteere is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 05:29 PM   #50
cupcakefairy2u
Its just me the cupcake fairy
 
cupcakefairy2u's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 108

I love these grocery threads . It helps me to see where I can cut sometimes . I have to agree with most of what I read if not all on this one. We have company at least 3 times a week for dinner ( adult kids and spouses) so depending on what they feel like having it changes. Tonight its Rib Eye steak so of course its a little higher then last Sundays lasagna . I need to cut down on the type of food our dog eats LOL The beast needs a job at 85.00 a week for meds and food ( I work at a Vet Clinic and already get a discount)
__________________
cupcakefairy2u is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 05:38 PM   #51
AshleyD1983
Mouseketeer
 
AshleyD1983's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Texas
Posts: 186

We are a family of 3..... myself, hubby, and 4 year old son. Our grocery bill averages $100-150 per week. We also usually eat out about once per week.
__________________
Our First Disney World Trip - April 26-30, 2012 - Polynesian Resort
AshleyD1983 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 07:44 PM   #52
mikkiwikki
DIS Veteran
 
mikkiwikki's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Vermont
Posts: 1,646

Exclamation

Quote:
Originally Posted by kaismommie View Post
My son just started K and even though I do send sandwiches, I'm preparing mini freezer meals for him, and warming them up the morning of, and sending them to school in his thermos container. So far, he enjoys his hot lunches.
Agree the thermos is the way to go.
My daughter and son have the option of hot lunches at school which runs 3.50 per meal. Thats a lot higher than a .89 cent can of spagettios/raviolis...which my kids totally love (they get fruit/yogurt too of course). 3.50 a day X 5 days...= 17.50 a week!

Or 70.00 a month..and for two kids..140.00 a month!

I just started using a thermos this year and my kids love it...love not having to wait in line at the cafeteria, and love being able to pick their hot meal. DD has already put in an order for chicken soup (about .50 a can) and ritz crackers for tuesday.
__________________
As a Kid 1978,80,82,84,89 - POLY
As Parent 2005 POR/2006 CBR/2007 SunsetLakes/ 2008 Pop.Contemporary/2009 Pop/2010 POFQ/2010 RPH.CSR/ 2011 Pop.Poly /2011 & 2012 WindsorHills / 2013 - Windsor Hills
Mikki Hubby Aidan & Sandy Misty Guido
My Trippies:
2008 ThanksGiving TR POP-O-LICIOUS / CR Summer 2011 POLYTASTIC EXTRAVAGANZA
2011- Christmas in Orlando WindsorHills XtraVaGanZa
2012 - SUMMER POP & Windsor Hills
mikkiwikki is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 08:00 PM   #53
Purrrrfecta
A little cat named Lorelei. She is a club kid who goes out!
The Dynamic Super Babe
 
Purrrrfecta's Avatar
 
Join Date: Mar 2001
Location: In the past
Posts: 1,354

Quote:
Originally Posted by mikkiwikki View Post
Agree the thermos is the way to go.
My daughter and son have the option of hot lunches at school which runs 3.50 per meal. Thats a lot higher than a .89 cent can of spagettios/raviolis...which my kids totally love (they get fruit/yogurt too of course). 3.50 a day X 5 days...= 17.50 a week!

Or 70.00 a month..and for two kids..140.00 a month!

I just started using a thermos this year and my kids love it...love not having to wait in line at the cafeteria, and love being able to pick their hot meal. DD has already put in an order for chicken soup (about .50 a can) and ritz crackers for tuesday.
I am going to start doing this again with my daughter's lunch. It gives her a variety of things to eat. I noticed one of my students eating ravioli the other day. I think I am going to try putting this in her thermos this week. I wonder how hot it will stay?
Purrrrfecta is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 08:06 PM   #54
LilyWDW
Going to My Happy Place
 
LilyWDW's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Indy
Posts: 9,100

Quote:
Originally Posted by Purrrrfecta View Post
I am going to start doing this again with my daughter's lunch. It gives her a variety of things to eat. I noticed one of my students eating ravioli the other day. I think I am going to try putting this in her thermos this week. I wonder how hot it will stay?
Depends on the thermos, the type of food, and how much time is between prep and serving. The thermos I have is amazing and stays hot for 6+ hours... even when packed with a container with ice packs in it!
__________________

"You're dead if you aim only for kids. Adults are only kids grown up, anyway." - Walt Disney
DIS'er OCTOBER 2014 FB Group
https://www.facebook.com/groups/1398705187009744/



LilyWDW is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 08:10 PM   #55
cktrotter
Earning My Ears
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 60

About $200/week.
__________________
Me , DH , DD (8) , DS (5)
cktrotter is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 08:15 PM   #56
blessedby3
Actually Blessedby4 now, but cant change my username :)
 
blessedby3's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Blue Ridge, Virginia
Posts: 7,815

We are a family of 6 (well, dd got married last month...so I guess 5 now ) and we spend about $125 per week. I shop every 2 weeks and plan meals and buy what we need for those two weeks. I still need to go back for milk, bread and fruit sometimes....so maybe add $20).
We rarely eat out a sit down restaurants but will bring home Little Ceasers occasionally ($11) or BBQ ($13) to make sandwiches or Arbys ($6) 5/$5.95 special. All other nights I cook meals and we have leftovers on some nights.
__________________
8/87-Disneymoon, offsite 7/92-DD's 1st trip 2/94-Land/Sea, Dixie Landings 10/99-offsite 4/03-CR tower MK view 11/05-POP 12/06-WL 1/08-POP, DD's Grad Trip 3/09-Poly 5/10-BLT, 1BR 6/11-POP 10/12 Bonnet Creek 6/14-Bonnet Creek/2 nights at AOA
DH(48) Me(47) DD(24)DSIL (24) DS(19) DD(15) DD(6)
Check out my May2010 trip report:
Welcome Gurley Family....you are FAMILY OF THE DAY!!
blessedby3 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 08:33 PM   #57
bettymae1121
sure. fine. whatever.
 
bettymae1121's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Chicago area
Posts: 2,486

$150 a week for two adults and an infant (just food, no houshold itmes). But in my defense, DH eats enough for two as he has a very physical job so it's more like feeding 3 adults. We also eat a lot of organic. I could try a bit harder to get that down some but really we can afford it and we like the foods we eat so what the heck!
__________________
bettymae1121

bettymae1121 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 07:36 AM   #58
Purrrrfecta
A little cat named Lorelei. She is a club kid who goes out!
The Dynamic Super Babe
 
Purrrrfecta's Avatar
 
Join Date: Mar 2001
Location: In the past
Posts: 1,354

Quote:
Originally Posted by LilyWDW View Post
Depends on the thermos, the type of food, and how much time is between prep and serving. The thermos I have is amazing and stays hot for 6+ hours... even when packed with a container with ice packs in it!
What type of thermos do you have?
Purrrrfecta is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 07:45 AM   #59
wishesuponastar
DIS Veteran
 
Join Date: Mar 2011
Location: Northeast
Posts: 2,798

We are a family of 4 (kids are 14 and 11) and spend between $600-700 month.
That includes paper goods, dog food, detergents

PP I got our wide mouth stainless steel thermos at KMart. Well worth the money! You do have to pre-heat it with boiling water.
wishesuponastar is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 08:10 AM   #60
bigbabyblues
DIS Veteran
 
bigbabyblues's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 10,044

$125 - $150 a week. Includes dog food when they need it, etc. however, we buy most of our meat from a local butcher shop and we spend more those weeks. Doesn't include chicken either, we buy those fresh from a local farm and freeze (they do the cleaning/packing).
bigbabyblues is offline   Reply With Quote
Reply



Thread Tools
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

facebooktwitterpinterestgoogle plusyoutubeDIS Updates
GET OUR DIS UPDATES DELIVERED BY EMAIL



All times are GMT -5. The time now is 07:49 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 1997-2014, Werner Technologies, LLC. All Rights Reserved.