PDA

View Full Version : [B]Buying stuff at resort vs. We Go Shop... what's cheaper for small order??[/B]


moopdog
08-19-2005, 08:50 AM
I only need a list simliar to this: milk, cheese & lunchmeat, mayo, bread, 1-2 frozen pizzas, bagels & cream cheese, juice and 2-3 gallons of water.

Already bringing a suitcase full of bottled water, Peanut butter, dry cereal & dry snacks.

We are on the dining plan so this is for breakfasts and for midnight snacks (DH).

Is is cheaper to get those items at the resort store, or to order from Wegoshop and pay the $15 charge? And IF we were to do that... should we just get the bottles of water through them anyway??

Thanks!

cseca
08-19-2005, 12:43 PM
I only need a list simliar to this: milk, cheese & lunchmeat, mayo, bread, 1-2 frozen pizzas, bagels & cream cheese, juice and 2-3 gallons of water.

Already bringing a suitcase full of bottled water, Peanut butter, dry cereal & dry snacks.

We are on the dining plan so this is for breakfasts and for midnight snacks (DH).

Is is cheaper to get those items at the resort store, or to order from Wegoshop and pay the $15 charge? And IF we were to do that... should we just get the bottles of water through them anyway??

Thanks!


If I were you I'd try the staples.com water delivery and buy the rest at the hotel. I think wegoshop is worthwhile if you're buying a whole lot of groceries. Then again that's just MHO.

:teeth:

canwegosoon
08-19-2005, 02:54 PM
I only need a list simliar to this: milk, cheese & lunchmeat, mayo, bread, 1-2 frozen pizzas, bagels & cream cheese, juice and 2-3 gallons of water.

Already bringing a suitcase full of bottled water, Peanut butter, dry cereal & dry snacks.

We are on the dining plan so this is for breakfasts and for midnight snacks (DH).

Is is cheaper to get those items at the resort store, or to order from Wegoshop and pay the $15 charge? And IF we were to do that... should we just get the bottles of water through them anyway??

Thanks!
I agree with cseca...have staples ship all the water. Then you can freeze everything else (except the pizzas/milkand maybe the juice/bread) and put them in a soft sided cooler and have it as a carry on...at the resort get the pizza and milk. Even thought it is a little more expensive than at a market it will be less than $15 more.

renessa
08-19-2005, 09:07 PM
Personally, we found ourselves stuffed on the dining plan...we had packed some pretzles, gardetos, etc for munchies...and we split breakfast so we got a good value for a counter service meal!!! I hope what you end up having to buy at the resort is a minimum. Have a great trip! :flower: