PDA

View Full Version : Interesting comparison of cost of DVC vs. historical cost of living data


ranthony
03-13-2008, 01:36 PM
I thought I would do some comparing to see if buying into DVC costs relatively the same now as it did back in 1992. I started thinking about what the cost of my membership could get me in today's economy. That led me to compile this very unscientific data comparing the national average of a few things compared to the cost of 1 DVC point. For the 2008 data I was able to get national averages from either the end of 2007 or start of 2008.

In 1992 one DVC point cost $56.00. You could get on average:
20.14 Gallons of Milk
193.1 First Class Postage Stamps
49.56 Gallons of Gas and
For the cost of the mdeian home in America you could buy 2,573.21 DVC points.

Now, in 1999 one DVC point cost $65.00. You could get on average:
19.57 Gallons of Milk
196.97 First Class Postage Stamps
55.56 Gallons of Gas and
For the cost of the median home in America you could buy 3012.31 DVC points.

Finally, in 2008, one DVC point costs $104. You can get on average:
23.69 Gallons of Milk
247.62 First Class Postage Stamps
34.1 Gallons of Gas and
For the cost of the mdeian home in America you could buy 2076.92 DVC points.

Not really sure how useful this information may be to anyone, but I found it interesting, nontheless. The # of DVC points one could buy with the $$ needed to buy the median home has really changed since 1999!

moredisneyplease
03-13-2008, 01:41 PM
interesting stats! thanks for posting them!

I also see a HUGE difference in the amount of change in the gasoline numbers! :scared1:

BroganMc
03-13-2008, 05:14 PM
I also see a HUGE difference in the amount of change in the gasoline numbers! :scared1:

And yet they pay twice that in Europe.

deej696
03-13-2008, 05:22 PM
Very interesting stats. I found the median house stat especially interesting. Being that the cost of DVC nearly doubled, I would have thought the number of points equal to a median home would have stayed about the same over the years, given the recent rise in home values. Perhaps these figures were already taking into account the contraction that is occuring in the housing market with regards to home values. Either way, everything costs a whole lot more:sick:

squirrlygirl
03-13-2008, 05:33 PM
But there's also been a large jump in home sizes during that time, which might account for some of it.

poggs
03-15-2008, 03:23 AM
And yet they pay twice that in Europe.

twice?

Current price is 4.85 to the gallon, which at the current exchange rate of $2.04 to the that makes a gallon in the UK equal to $9.89 a gallon.

Maribel
03-15-2008, 03:39 AM
twice?

Current price is 4.85 to the gallon, which at the current exchange rate of $2.04 to the that makes a gallon in the UK equal to $9.89 a gallon.
Gas is apparently a lot more expensive in UK. In Spain we are paying 1.15 euros per liter, or around $6.9 per gallon. That's closer to twice the value in the US

CarolMN
03-15-2008, 10:28 AM
Gas is more expensive in Europe due to all the taxes the governments impose on it. Europe taxes gasoline way more than the U.S. does.

Claire L
03-15-2008, 10:50 AM
twice?

Current price is 4.85 to the gallon, which at the current exchange rate of $2.04 to the that makes a gallon in the UK equal to $9.89 a gallon.

Don't forget the US gallon is smaller than the UK gallon! If working on US gallon of 3.785 litres at 1.039 a litre then it would be 3.93 and with an exchange rate of $2.03 it works out at $7.98 a gallon!!

Claire ;)

Kurby
03-15-2008, 02:45 PM
twice?

Current price is 4.85 to the gallon, which at the current exchange rate of $2.04 to the that makes a gallon in the UK equal to $9.89 a gallon.


our gas is sold in ltr's, i believe there is 4 lts in a u.s. gallon.

today our gas is $1.10 per ltr. it's been hovering around $1.07 - $1.11 since the new year. that's around $4.40 for a gallon and our dollar is at par with the US.

Claire L
03-15-2008, 03:00 PM
our gas is sold in ltr's, i believe there is 4 lts in a u.s. gallon.

today our gas is $1.10 per ltr. it's been hovering around $1.07 - $1.11 since the new year. that's around $4.40 for a gallon and our dollar is at par with the US.

I must say I am surprised at the US$ and Can$ both being about $2 to the . I remember in 1992 I was getting US$1.92 to the and Can$2.30 to the :eek:

Claire ;)