PDA

View Full Version : Just a little vent


PrincessNancy96
05-31-2007, 11:12 AM
and I'll be done..
I got the supply list for next year..
No issues because I shop every sale throughout the summer..and buy more than enough to get me through 2 years (this is my stock up year)with 5 kids..
but they need 10 GLUE STICKS for 1st grade!
My gosh, I sure hope I get a lot of nice crafts this year!!!
I know it's hands on work and I love that...but 10 sticks!
I better start buying now! :rotfl: If he is like his mom... he'll leave the cap off and the darn stick dries up!

aroyer
05-31-2007, 11:45 AM
We need 10 glue sticks for 2nd grade- I thought that was a little much myself. But as you said, perhaps it's because they are like their moms and leave the caps off.....:rolleyes: My big complaint is the 6 wide ruled notebooks and then they proceed to ask for specific colors!! I am going to have to start buying now so I can be sure and get the right colors. Last year it was all I could do to find wide ruled notebooks- they were very picked over and we were lucky to find wide ruled, much less a specific color. Teaches me to be last minute. :rolleyes1

PrincessNancy96
05-31-2007, 11:58 AM
I hear ya!
We don't have specific colors or brands that we need with the exception of GermX...
I hit the sales for wide-rule spirals when they are 10cents each... If you want me to grab several for you let me know.. between my mom and I we buy about 4.00 each! I use them throughout the year for things...and I keep one in the van for notes! (Than of course the kids get a hold of it..and I need a new one!)
I found a 18 pack of glue sticks at Staples website for 8.00.. guess where I am going on Sunday? LOL

Mickster
05-31-2007, 11:58 AM
We don't get shopping lists at all ahead of time. My DS got most of what he needed through the school. I guess we're lucky, but somehow I think I'm paying for it all anyway...

BernardandMissBianca
05-31-2007, 12:19 PM
HEHE Our school buys everything for us. They do a wish tree at xmas time when supplies start to run low though. They put leaves on with things they need and a parent will pick a leaf and then but the stuff. That way they don't get 5000 tissue boxes and no glue sticks.

I can see the 10 glue sticks, they don't go very far anymore, especially with a bunch of 6 year olds that must glue every square inch of what ever it is they are gluing.

PrincessNancy96
05-31-2007, 12:23 PM
We pay for our supplies and BOOK RENTAL (one of only a few states that do that crap!).. :(

I guess I shouldn't complain....its for my kid!

BernardandMissBianca
05-31-2007, 12:37 PM
Book rental???? Now I have heard it all! :rolleyes:

PrincessNancy96
05-31-2007, 12:59 PM
Yes, book rental... any where from 58.00 kindergarten.....to at least 300.00 for High School (could be more if they are taking AP-College courses!)... UGH!!!
Last year alone... we paid 425.00 in book rental....
And some of the books looked like they were from when I was in school..so the book has been paid for 100 times over!

Mickster
05-31-2007, 01:03 PM
BOOK RENTAL? That is the craziest thing I have ever heard. :crazy: The sad part is, your taxes probably paid for them in the first place.

PrincessNancy96
05-31-2007, 01:04 PM
Mickster, YOU ARE SO RIGHT!!!
I'm getting double billed!!! Plus our taxes just went up...and will go up again next year because we are building a new school....

BernardandMissBianca
05-31-2007, 01:11 PM
That's just nuts!!!
For $58.00 you could just buy the book and pass it down to each of your kids.

PrincessNancy96
05-31-2007, 01:18 PM
Isn't that the truth!!!! :)

KAMommy
05-31-2007, 01:19 PM
PN, that book rental thing is just stupid (not even silly - the word I tell my kids is acceptable - but STUPID).

We didn't get supply lists this year, first year ever we didn't get them for the next year. Of course, with DD's dumb school, I am surprised they don't lose kids, let alone get us a supply list.

The one year I got really angry was kindergarten. DD had to have about 20 pencils. I treated her to some pretty ones ("my baby's going to school, she gets the princess pencils!"). Anyway, she came home from school crying...her teacher took all of the pencils and dumped them in a bin for EVERYONE. I called the teacher...I told her to get Katie's special pencils - some had her name on them - out of the bin. I sent about 50 plain yellow number two pencils to replace them. I told her that I didn't mind at all helping her help those who might not be able to afford a pencil, but that if I bought my child something with her name on them I expected them to stay hers!

That may be what they are doing with the glue sticks, Nancy. You might have to buy 10 so that your kid can give 5 to the kids whose parents never provide anything.


ETA - I don't mean to sound harsh, BTW. I know some parents CAN'T give...and I feel very blessed to be able to help. I get irritated at the parents who WON'T help...big difference.

aroyer
05-31-2007, 01:20 PM
I hear ya!
We don't have specific colors or brands that we need with the exception of GermX...
I hit the sales for wide-rule spirals when they are 10cents each... If you want me to grab several for you let me know.. between my mom and I we buy about 4.00 each! I use them throughout the year for things...and I keep one in the van for notes! (Than of course the kids get a hold of it..and I need a new one!)
I found a 18 pack of glue sticks at Staples website for 8.00.. guess where I am going on Sunday? LOL

Thank you so much for the offer!! I am hoping that by starting early I can knock it out, but I will let you know if I can't find a color!! And paying for books is just nuts! :scared1: Come on down to Texas, you would still have to buy 10 glue sticks :lmao: and specific colors of notebooks, but you won't pay for the books.

PrincessNancy96
05-31-2007, 01:23 PM
ETA - I don't mean to sound harsh, BTW. I know some parents CAN'T give...and I feel very blessed to be able to help. I get irritated at the parents who WON'T help...big difference.

I hear ya!!

PrincessNancy96
05-31-2007, 01:26 PM
They have been promising us not to pay for books for years now...and I'm still paying.... I really need to start drafting letters to the governor requesting that he abolish that STUPID book rental fee....

I complain about it every year...but in Indiana.. it's like taxes... I have to pay them....
The one good thing.. I can estimate the cost based on the previous year....and add 10.00.... than sometimes we get lucky and the price goes down..but at least figuring high.. I have some extra money to throw in the DISNEY fund!

Mickster
05-31-2007, 01:41 PM
:eek: :scared1: :eek:

hopemax
05-31-2007, 01:51 PM
10 glue sticks sounds a lot like "one glue stick per month."

lewdyan1
05-31-2007, 02:13 PM
I hear ya!
We don't have specific colors or brands that we need with the exception of GermX...
I hit the sales for wide-rule spirals when they are 10cents each... If you want me to grab several for you let me know.. between my mom and I we buy about 4.00 each! I use them throughout the year for things...and I keep one in the van for notes! (Than of course the kids get a hold of it..and I need a new one!)
I found a 18 pack of glue sticks at Staples website for 8.00.. guess where I am going on Sunday? LOL

They usually have glue sticks for .10 each closer to the start of school! I keep a huge stash of them here for rainy days!:)

Downrivermama
05-31-2007, 02:19 PM
WE get our list before school lets out. DD just found her's from last year, so it should be the same. KAM I got wise to the pencil thing too! I don't mind kicking in for those who might be in need, but when I see the parents smoking or going into the local party store with their beer bottles, I have a problem with that! Use your money for something constructive-- your kids?! Our Wal-Mart & Target usually has good sales in Aug so I stock up on stuff. We needed 6 glue sticks for kindergarten. Now in 3rd its down to 3.

KAMommy
05-31-2007, 02:43 PM
Now in 3rd its down to 3.

Hey, DRM, my punkin is going to be in third grade next year, too. I don't know when she got that big! Isn't it just the best age, though! I love seeing her personality solidify - even if it is turning out to be stubborn and somewhat tempermental! The challenge is teaching her to channel all that energy for the good!

soccerchick
05-31-2007, 03:25 PM
My DD's first grade requested 17 glue sticks (the big ones, not the little ones ~ also not sure where they got that odd number) per child. They ran out a while ago and sent home slips asking for more. Of course they weren't on sale then. It was hard to find the large ones, so I ended up buying a ton of the small ones to send in. Target usually has them for about a dime a piece for Elmers, so I know to stock up even more for next year.

AlexWyattMommy
05-31-2007, 04:15 PM
Anybody need loose paper? I have reams of college & wide ruled. We were told last year that we need them and then they didn't use them this year, AT ALL. So I have like 20 of each. I also bought a bunch of the spiral bound when they were on sale at Walmart, so I have those if you need them too. I also have about a dozen marbled composition books. They didn't need those either after I bought them.

Pencils, let's talk about pencils. Mine had to send in 20 for himself and 10 for the class (so we knew they had to share) then around Christmas she asks for more pencils. So I get that jumbo pack of 100 and in March she is asking for more. What do they do with pencils??

And lets talk file folders. They need them to be PLASTIC and certain colors. Couldn't find any for this year, so he had to reuse the ones from the year before. Good thing he takes excellent care of his items.

We had to send in 10 glue sticks for THIRD grade. Huh? Aren't they a little old for glue sticks. Oh, and 3 bottles of liquid glue. In third grade?

So not only do we have have all the supplies, we also have "school fees". Each grade is different with Kindergarden being the MOST expensive. $42 this year for third grade. You can pay all at once, or monthly, but you don't get your report card until it's paid.

School via the computer is looking pretty good right about now. ;)

lewdyan1
05-31-2007, 04:19 PM
Anybody need loose paper? I have reams of college & wide ruled. We were told last year that we need them and then they didn't use them this year, AT ALL. So I have like 20 of each. I also bought a bunch of the spiral bound when they were on sale at Walmart, so I have those if you need them too. I also have about a dozen marbled composition books. They didn't need those either after I bought them.

We always donate the extras to our local foster care group homes. During shopping time, I can't resist the .10 specials and then I land up with mucho glue, paper and crayons, so in June we ship everything out, so they can use the supplies for summer activities!:)

AlexWyattMommy
05-31-2007, 04:22 PM
THAT is an excellent suggestion. I will look into that after figuring out what we need for next year. I love the thought of them being used for a very good reason.

fishnips
05-31-2007, 04:24 PM
As an 8th grade teacher, I am at a loss as to what happens to the glue sticks. The glue stick is passed around to maybe three people, and the next thing I hear is "We need more glue!":eek: "Did you eat it?" , I reply. :confused3: I do not know what they do with it. We go through tons of Kleenex and glue sticks in the year.:sad2: I could not even imagine what an elementary class uses:scared1:, our projects do not require the use of glue that often.

New England Eeyore
05-31-2007, 09:42 PM
I have to share this story with you since you're on this topic. I went to private (Catholic) school for 13 years - you paid for everything - books, uniforms, supplies, etc. My grandmother who helped raise me was fantastic about scoping out the sales on school supplies all throughout the year so we literally had a closet full of school supplies and I would just go to the closet and get what I needed. It got to the point where we had so much looseleaf paper I said, "Gram, this paper is going to last me through college!" Wouldn't you know it, it did and then some! I still have reams of looseleaf paper that I give to my girls now! And she never paid more than 33 cents for any of those reams! 3 for a dollar was the most she'd spend - the ultimate bargain shopper! I learned from the best!

PrincessNancy96
06-01-2007, 08:43 AM
I had forgotten about the .10 glue.. I pulled a receipt from last year and that is what I paid...so I'll stock up on everything this year...

I should DD and DH the list last night..and DD asked... "do they eat the glue or use the glue?"

kaddjr
06-01-2007, 08:53 AM
I HATE paying book rental!!!!:scared1:

Okay, back on topic now.:) Ten glue sticks seems a little excessive to me. At least you can find them on sale before school starts for a decent price. Don't do what I did, however, and stock way up and keep them sitting around for a long period of time (2 years or more)- they do dry up.:rolleyes1

rlovew
06-01-2007, 03:53 PM
Pencils, let's talk about pencils. Mine had to send in 20 for himself and 10 for the class (so we knew they had to share) then around Christmas she asks for more pencils. So I get that jumbo pack of 100 and in March she is asking for more. What do they do with pencils??

;)

I don't know about at your schools but most of my students go through a pencil in 2 days. If it is not perfectly pointed they have to sharpen in and they keep sharpening them. I hate the sound of the pencil sharpener and even with only allowing them to sharpen them once a day they still go through them like crazy. I don't have community pencils (most everything other than scissors, glue, and pencils is community though) but I know my students generally needed at least 3 pencils a week and some of them went through 1 or more a day. I don't even have them writing very much but it would be- we have an assignment sharpoen our pencils an inch.

Rebecca

PrincessNancy96
06-01-2007, 04:20 PM
Ugh! I never thought about the endless pencil sharpening!!! That explains alot...
I sharpen our pencils at home every day before the kids get home..because I despise the sound of a pencil sharpener with someone else operating it.. The kids just grind it...I don't believe they even push the pencil all the way in! UGH!

Macca1111
06-28-2007, 11:44 PM
I can't believe each child would need 10 glue sticks - I don't think I ever went through a whole one while in school! I guess I would suck it up and buy the glue sticks, but I do agree that it seems really excessive. :confused3

Beth E. (NJ)
07-02-2007, 11:16 AM
When the list asked for that many of anything I buy it but then I don't send it all in at once. Why does my daughter need 20 pencils in her desk? Plus the set of colored pencils, the markers, the glue and all the other stuff? I'll send in 10 pencils and then resupply later in the year.

Now, as for the color coordinated notebooks and folders -- for a few years a friend and I co-chaired the school supply sale. Towards the end of the school year we would send a list and letter to the teachers -- based on what was used in the past. We would ask them what they would like for the following year (and amounts). One year they come to us with these notebooks from Scholastic. They are color coordinated for different subject. So the math one is one color and has math info inside of it. It has a color match folder, note card holder etc. They came in 4 colors -- for math, reading, science, and social studies. The 3rd and 4th grade teacher wanted them but they were expensive! They wanted the notebooks in all 4 colors, the folders in all 4 colors and a card holder in 1 color.

We didn't know if the parents would want to shell out the money for them. So we sent out a letter to all parents of kids going into 3 and 4 letting them know and asking them to preorder (but pay on pickup.) then we bought what was requested plus an overage for walk ins to the school store who decided to buy. Of course we had leftovers! and the following year the teachers no longer requested the special notebooks. They do still asked for colors but parents can buy any brand they like. Much easier and cheaper that way.

mrs.beast
07-02-2007, 09:44 PM
i teach and do a pencil jar where all the pencils go. i do not let kids sharpen pencils during the day (sound drives me nuts and the kids kept breaking my sharpener-at $60 each it was getting expensive.) they take the dull and trade it from a sharp. i also do not allow "special" pencils in my class. everyone brings in 12 #2 pencils at the beginning of the year and put them in a big bin. at the beginning of every month, i collect everyone's pencil and give them a new one. all of the old ones go in the pencil bin. i also add 20 new pencils to the bin. if any pencils is smaller than my pinkie it goes in the trash. if a student looses/breaks a pencil he/she can get one out of the bin. so i easily used all the pencils brought in. also every child brought in the supplies, not just some to provide for all. i have never had a student who did not contribute in some way.

GBShorts
07-02-2007, 11:49 PM
We have book rental fees here too. You'd be surprised what textbooks cost...

the French 1 book I teach out of is the first half of the actual textbook and it's 53 bucks!! For just one book!! That doesn't include the workbook that's 12 bucks and non-reusable. We use the texts for ten years and then get new sets. That money is used each year for whatever program is adoping a new book series. I think the 300 per year is a bit nutso though, to whoever said the local HS fees are that much. Whew! :scared1:

With regard to pencils, the principal I work for issues all teachers 2 boxes of golf pencils at the beginning of the year, with erasers. They are for students who do not have a writing utensil. It's nice, but it seeme to encourage the kids not to bring a pencil...so I only ever put five out. That way it's easy to count how many I have and make sure they all come back. In addition, you can't sharpen them many times before they have to be tossed. :(

I can completely understand the desire for color-coded folders or notebooks. Some teachers (myself included) classify their classes by color. For example, my 7th graders have red folders. My two sixth grade classes are blue and purple. I'll have to come up with something for my new 8th grade class next year. :D That way, I always know if I have the right stack of folders and nobody's gets "lost" in another pile. Our entire school does color-coding, but the core teachers do it by subject, not by grade (all green are social studies, yellow is science, or whatever).

As for the gluesticks...they aren't kidding. I swear the students eat them. :P Each year I get those little zipper pouches from target and fill them with 1 set of crayola markers, a pair of scissors, and a gluestick. Each student has a number and they get their pouch with their number on it. None of the other stuff ever needs replacing, only the gluesticks...go figure.

Wow. I'm long-winded. :D Happy school supply shopping! I joke with people that I got into teaching for the school supplies! :rolleyes1